Wielkość powierzchni nowych budynków w Bułgarii. Dlaczego powierzchnia użytkowa jest inna od całkowitej?
Zanim wyjaśnimy wszystkie elementy powierzchni nieruchomości w Bułgarii, bardzo ważne jest, aby wspomnieć o jednej głównej różnicy. Przed 1991 r. (stare budynki) powierzchnia nieruchomości wystawionych na sprzedaż nie obejmowała przyległych obszarów wspólnych. W przypadku starych budynków cena za m2 odnosi się tylko do powierzchni mieszkalnej.
Co to jest powierzchnia?
Przeliczenie powierzchni to przydzielenie przylegających idealnych części w % lub w m2, odpowiednio części wspólnych budynku, prawa do budynku lub działki, na której budynek jest zbudowany.
Wstępny plan piętra jest zwykle sporządzany przed rozpoczęciem budowy budynku. Może on podlegać różnym korektom, takim jak przesuwanie ścian, podział lub łączenie nieruchomości, w którym to przypadku dokonuje się korekt w pomiarze powierzchni, ale tabela, według której jest ona obliczana, nie ulega zmianie.
W przypadku wstępnego rozkładu powierzchni użytkowej każdej odrębnej podjednostki w budynku, w zależności od jej parametrów (powierzchnia użytkowa, piętro, ekspozycja, wysokość zabudowy, pomieszczenia gospodarcze itp.), określa się idealną część wspólnych części budynku (hol wejściowy, klatka schodowa, winda, podesty międzykondygnacyjne itp.), prawo zabudowy lub działkę, na której budynek jest postawiony. W nowym budownictwie zauważamy, że dość często stawia się na większe części wspólne, duże hole, pomieszczenie portiera, szersze klatki schodowe, nowocześniejsze windy. Powierzchnia balkonów, loggii i tarasów jest wliczana w 100% do powierzchni nieruchomości.
Tabela kształtowania powierzchni uwzględnia wszystkie podobiekty znajdujące się w budynku - mieszkania, kawalerki, sklepy, biura, magazyny, garaże naziemne itp., gdzie:
F1 - powierzchnia zabudowana nieruchomości
F2 - powierzchnia w świetle pomieszczeń magazynowych przynależnych do nieruchomości
F3 - powierzchnia przypadająca na części wspólne budynku.
Gdy inwestor sprzedaje nieruchomość, wartość, za jaką oferowana jest nieruchomość, kształtowana jest przez wartość za 1 mkw. pomnożoną przez powierzchnię nieruchomości (powierzchnia zabudowana i przypadająca na nią część części wspólnych budynku, tj. F1 + F3).
Stąd różnica pomiędzy powierzchnią danego obiektu opisaną w dokumentach (akt notarialny, plan, wymiar podatku itp.) a powierzchnią użytkową samego lokalu mieszkalnego. Ważne jest, aby przed zakupem nieruchomości porozmawiać z pośrednikiem, który wyjaśni wszystkie szczegóły.
© Wszystkie prawa zastrzeżone - A&R-Property BG