Czy kupując apartament w Bułgarii, kupuję również grunt pod nim lub część działki, na której zbudowany jest budynek?
Co właściwie otrzymam, jeśli zdecyduję się na zakup mieszkania w Bułgarii? Tutaj ponownie musimy dokonać wyjaśnienia - poniższe informacje odnoszą się głównie do budynków wybudowanych po 1991 roku, ponieważ wcześniej ziemia pod blokiem, w którym kupują Państwo mieszkanie, była głównie gruntem gminnym lub w niektórych przypadkach państwowym.
Nie ma zasady, która określa, kiedy otrzymują Państwo procent działki, na której został zbudowany budynek, a kiedy otrzymują Państwo tylko procent części wspólnych budynku (klatka schodowa, winda, portiernia itp.), mogą Państwo zapoznać się z naszym artykułem na temat kształtowania powierzchni*. Kupujący w Bułgarii zazwyczaj otrzymują część klatki schodowej, wejścia i wspólnych części piwnicy i strychów, ale nie idealną część działki pod nimi.
Mogą Państwo również sprzedać samo mieszkanie bez gruntu, gdyby grunt był przyległy, sam w sobie nie byłby zbywalny. W przypadku nowego budownictwa część gruntu, na której budowany jest budynek, jest już określona w planie zagospodarowania przestrzennego, która część gruntu jest sprzedawana wraz z mieszkaniem.
Jeśli kupują Państwo mieszkanie, nie jest konieczne, aby byli Państwo również właścicielami gruntu znajdującego się pod nim. Jeśli jednak właściciel mieszkania chce być również właścicielem gruntu, powinien mieć świadomość, że nie ma dokładnej zasady co do tego, ile metrów kwadratowych otrzyma. Procent jest określony w tabeli powierzchni dla nowych budynków. Własność samego gruntu jest poświadczona w akcie notarialnym.
Bardzo często można znaleźć wariant, w którym kupują Państwo mieszkanie z "% części użytkowych prawa budowlanego, w którym budynek jest zbudowany".
Gdy możliwe jest przeniesienie własności części zabudowanej nieruchomości, odrębnie od własności budynku, istotne jest, czy wszyscy właściciele obiektów w budynku są również właścicielami idealnych części gruntu, na którym jest on zbudowany. W przypadku, gdy wszyscy właściciele wyodrębnionych lokali w budynku są również właścicielami części gruntu, stanowi on część wspólną wspólnoty mieszkalnej. W takim przypadku przeniesienie własności idealnej części nieruchomości zabudowanej może nastąpić wyłącznie wraz z przeniesieniem własności rzeczy znajdującej się w budynku.
W odwrotnym przypadku, gdy właściciele nieruchomości gruntowej nie pokrywają się z właścicielami odrębnych obiektów w budynku, budynek jest wznoszony na podstawie ustanowionego prawa zabudowy, a własność budynku jest odrębna od własności gruntu. W takim przypadku właściciel gruntu może przenieść swoje prawo do niego, jeśli grunt jest współwłasnością, współwłaściciel jest zobowiązany do zaoferowania swojego idealnego udziału pozostałym współwłaścicielom w pierwszej kolejności. Zawierając transakcję dotyczącą wyodrębnionego lokalu w budynku w reżimie wspólnoty mieszkalnej, należy odrębnie opisać idealne części gruntu, na którym posadowiony jest budynek oraz załączyć odpowiednie dokumenty własności gruntu.
W zależności od tego, czy właścicielem gruntu są wyłącznie osoby posiadające lokale w budynku, czy też są to również osoby nieposiadające wyodrębnionych lokali w budynku, określa się reżim gruntu: czy jest on częścią wspólnoty mieszkalnej, czy też znajduje się w "zwykłej" współwłasności. W przypadku wspólnoty mieszkalnej decyzję o sposobie korzystania z gruntu podejmuje walne zgromadzenie wspólnoty mieszkalnej. W przypadku "zwykłej" współwłasności decyzja podejmowana jest przez współwłaścicieli. Tak więc, jeśli wszystkie jednostki w budynku zostaną sprzedane, ale deweloper zachowa własność gruntu, deweloper będzie zobowiązany jedynie do zapewnienia dostępu do budynku, a w przypadku remontu, w inny sposób określi sposób wykorzystania gruntu. Może na przykład wynająć go na parking.
Czy musimy płacić dodatkowe podatki za grunt pod naszym blokiem? -Tak, jeśli jesteśmy właścicielami gruntu, jest on zgłaszany oddzielnie od mieszkania i płacony jest podatek.
© Wszystkie prawa zastrzeżone - AMR - Property BG